Вила садові
Садові вила є сьогодні практично у всіх садівників. Це переносний інструмент, який застосовується у сільському господарстві. У його конструкцію входить черенок (стрижень з дерева з округлим перерізом) і пристосування зі сталі у вигляді заточених зубів зігнутої форми. Живець повинен мати невеликий вигин у зворотний бік від зубів. Це дозволяє при горизонтальному положенні зміщувати центр ваги вниз і не докладати додаткових зусиль при перенесенні вантажів, щоб вила не перекинулася в руках.
Особливості садових вил
Даний інструмент вважається одним з найдавніших і найміцніших.
За допомогою вил можна виконувати такі види робіт:
- перекопування та культивація ґрунту;
- фарбування комів землі;
- перенесення сіна, соломи, гною чи трави;
- проведення прополювання.
Сучасні садові вила надійно сконструйовані та виготовлені із високоякісних матеріалів. У процесі експлуатації вони практично не затупляються, що дозволяє зменшити навантаження на спину та на руки. На ручці можна зафіксувати руку в максимально зручному положенні.
Рекомендації щодо вибору садових вил
Перед тим, як купити гнойові вили (для компосту) або універсальні садові, слід вивчити важливі особливості інструменту.
- Ширина інструменту.
В середньому ширина робочої частини становить від 170 до 220 см. Широкі вила відмінно підійдуть для розкидання сіна, добрива ґрунту. Вужчі зручно застосовувати при догляді за чагарниками, обробці грядок, де рослини посаджені досить компактно.
- Тип зубів та їх кількість.
Усі моделі вил мають від 3 до 5 зубів, які можуть бути вузькими чи плоскими. Вузькі підходять для розкидання добрив, компосту, різних речовин, а плоскі – для розпушування та перекопування ґрунту. Трирогі моделі використовуються для роботи на невеликих ділянках, обробки клумб і маленьких грядок, вила з 5 зубами застосовуються при необхідності копати грядку, розкидати траву або добрива. Вони є найбільш універсальними та популярними серед усіх типів вил.
- Матеріал виготовлення робочої частини.
В основному робоча частина вил виконується із пластику різного ступеня міцності. Для виготовлення звичайних садових моделей використовується нержавіюча сталь. Такими вилами можна виконувати роботи, що не вимагають великого навантаження на інструмент. Для перекопування важкого глинистого ґрунту краще використовувати вила з високовуглецевої сталі, яка відрізняється підвищеною міцністю. Якщо земля на ділянці досить м'яка, можна використовувати інструмент з інструментальної сталі з антикорозійним покриттям.
Матеріал черенка.
Найбільш поширеним матеріалом для живця є дерево, однак у деяких моделях використовують пластик та метал. Останній варіант є найміцнішим і довговічнішим, добре підходить для важких земляних робіт, проте суттєво збільшує вагу виробу. Пластикові живці також мають тривалий термін служби, вони легкі та стійкі до зовнішніх впливів. Дерев'яні живці відрізняються невеликою вагою, але схильні до впливу вологи та ультрафіолету, через що можуть розсихатися.
- Довжина черенка.
Слід вибирати відповідно до зростання користувача. Також варто врахувати, що коротші живці підходять для земляних робіт, а розподіляти добрива, розкидати компост або сіно зручніше інструментом з довгим живцем.