Ножі, Набори ножів, Консервні ножі, Ножиці, Овочечистки
Всі ми знаємо, що для того щоб зробити сніданок і тим більше обід або вечерю, потрібен ніж. І краще, щоб він був гострим і зручно лежав у руці. Але мало хто замислюється над тим, що маючи у своєму арсеналі не один ніж, а кілька різних видів цього кухонного інвентарю, можна значно прискорити і полегшити процес приготування їжі, тим самим зробивши його ще приємнішим. З цієї статті Ви дізнаєтеся про те, які сьогодні бувають різновиди наборів кухонних ножів, чи існують між ними принципові відмінності і чим варто керуватися безпосередньо при їх виборі
Набір ножів для кухні
Якщо Вам належить оснащення своєї нової власної кухні і незабаром стане питання вибору ножів, або Ви просто вирішили оновити вже наявні, - ідеальним варіантом стане придбання відразу набору. Тому є кілька причин.
По-перше, Вам не доведеться розумітися на величезному асортименті, представленому сьогодні на ринку в даному сегменті. Безліч ножів, виконаних з різних матеріалів, що мають різну форму, розмір і товщину леза, може збити Вас з пантелику – і є ймовірність того, що покупка буде не зовсім вдалою. Купуючи набір, Ви, навпаки, можете бути впевнені в тому, що кожен ніж з нього використовуватиметься часто і за призначенням, а отже витрачені кошти будуть виправдані.
Також Ви, напевно, обізнані про те, що зберегти кухонні ножі в первозданному стані допомагає не тільки правильне використання та догляд, але й належний спосіб їх зберігання. Набір автоматично вирішує цю проблему, оскільки однією з основних складових, як правило, є підставка, спеціально передбачена для зберігання ножів.
Якщо Ви купуєте подарунковий екземпляр, ножі повинні бути надійно упаковані в якісну коробочку, яка в подальшому також може служити місцем для їх зберігання.
Важливий і естетичний аспект: погодьтеся, набагато приємніше користуватися кухонними ножами, які як на підбір виконані з одного матеріалу, мають однакову колірну гаму та дизайн. Враховуючи все вищесказане, можна зробити висновок про те, що набір ножів для кухні - не тільки корисна, але і вигідна покупка.
З яких ножів складаються набори?
Відповідаючи на це питання, перше, що слід зробити – це згадати, з обробкою яких продуктів нам щодня доводиться стикатися на кухні. І з цього стане зрозумілим, які саме моделі ножів повинні бути в комплекті.
Так званий овочевий ніж — незамінний персонаж на кухні. За допомогою нього Ви легко очистите овочі від шкірки, очей і дрібних зіпсованих, а також спустошите серцевини фруктів від насіння.
Овочевий ніж
Хлібобулочні вироби, зважаючи на свою специфіку, як відомо необхідно різати спеціальним ножем з великою хвилястою кромкою – для того, щоб досягти рівного різу і уникнути великої кількості крихт.
Кухарський ніж або як його ще по-іншому називають шеф-ніж, що має масивне лезо, широке біля основи і плавно звужене ближче до вістря, можна використовувати для оброблення великих шматків м'яса, риби та курки, у тому числі з невеликими кістками, шаткування капусти, нарізки інших овочів та зелені.
Крім того, завдяки великій поверхні леза, багато господинь вміло використовують цей ніж як лопатку в процесі приготування і навіть тиснуть часник. Одним з найголовніших і часто використовуваних ножів поза всякими сумнівами стане універсальний кухонний ніж. Його назва говорить сама за себе. За рахунок довгого рівного леза їм можна зробити практично все, включаючи чищення, нарізування та обробку. Найзручніше універсальним кухонним ножем різати салати, обробляти м'якоть м'яса на невеликі шматки, різати фрукти, овочі, тісто та готові вироби, наприклад, м'ясний стейк, запіканку або пиріг.
Перераховані кухонні ножі є основними та найбільш затребуваними на середньостатистичній домашній кухні. Саме тому варто шукати набір, що складається як мінімум із цих п'яти видів. Звичайно, якщо Ви з тих чи інших причин не потребуєте кожного з п'яти розглянутих ножів або, наприклад, хочете презентувати комусь невеликий і більш бюджетний варіант, варто звернути увагу на невеликі набори, що складаються з трьох або навіть двох екземплярів. Як правило, в них входить універсальний ніж і шеф-ніж, іноді, невеликий ніж для очищення овочів.
Саме ці моделі вважаються основними та незамінними на кухні.
Таким чином, хороший набір має складатися в середньому з 3 – 5 ножів. Іноді виробники з урахуванням відповідного попиту передбачають і повніші варіанти. Так у деяких з них можна зустріти ніж для бутербродів, ніж для нарізки ковбаси та сиру (лезо якого оснащено спеціальними виїмками), ніж для томатів, ніж для оброблення риби, філейний ніж, овочечистки, а також кухонні ножиці та мусат – пристосування, призначене для професійної правки ножів у домашніх умовах.
З яких матеріалів виготовляють набори кухонних ножів?
Якщо Вам доводилося стикатися з покупкою ножів для кухні, напевно, Ви звертали увагу на те, що деякі моделі відрізняються не тільки за дизайном, розміром і формою, але і за матеріалом леза.
Найпоширенішими на сьогоднішній день є ножі, виконані з нержавіючої сталі – унікального матеріалу за своїми характеристиками. Цей сплав людство винайде давно, і навряд чи найближчим часом на зміну йому прийде щось інше.
Нержавіюча сталь дуже тверда, міцна і при цьому досить гнучка, тому з неї може бути виконаний ніж будь-якого виду, починаючи від вузького та довгого ножа для обвалки, і закінчуючи кухонною сокиркою, якою розрубуються кістки значних розмірів та заморожені продукти.
Крім того, нержавіюча сталь не входить у хімічну реакцію з продуктами. Це означає, що приготована за допомогою такого ножа їжа ніколи не матиме стороннього присмаку.
І звичайно, як випливає з назви цього матеріалу, сталь такого виду не піддається корозії, а тому ніж не заіржавіє. Але завжди слід пам'ятати, що ніж з нержавіючої сталі тим не менш потребує належного догляду. Не варто випробовувати його на міцність, залишаючи надовго замоченим у воді чи кислому середовищі.
Намагайтеся після використання насухо витирати його і лише після цього ставити у підставку або розташовувати на магнітному утримувачі. Ще одним досить відомим матеріалом, який використовується при виробництві ножів, є цирконієва кераміка.
Заточення ножів такого типу можна не проводити протягом кількох років, і при цьому вони все одно залишатимуться неймовірно гострими. Ця особливість є найголовнішою їхньою гідністю, оскільки жоден інший ніж не може похвалитися такими характеристиками.
Цирконієва кераміка – це екологічно чистий, дуже легкий та твердий матеріал, який не має нічого спільного з металом. Як і нержавіюча сталь, він інертний до хімічного складу продуктів, але, на відміну від неї, набагато більш тендітний.
Це означає те, що експлуатувати такий ніж слід з обережністю, уникаючи його падінь і ударів об тверді поверхні (інакше на мечі будуть утворитися сколи, або ніж зовсім розламається на частини). З тієї ж причини керамічний ніж не призначений для оброблення м'яса з кістками, а також для заморожених і занадто твердих продуктів. Зате їм легко можна зробити тонку нарізку, покришити овочі для салату і навіть нарізати хліб. Безперечною перевагою цих ножів є їхній яскравий дизайн.
Багато виробників мають у своєму асортименті лінійки різнокольорових керамічних ножів. Найменшу популярність мають ножі із так званої дамаської сталі. Їх відрізняє особливий спосіб виготовлення, який передбачає кування сталевих заготовок, що різняться між собою за вуглецевим складом. За рахунок цього метал отримує підвищену міцність і гнучкість, а ніж з нього, при правильному зверненні, прослужить дуже довгий термін. Зовнішньо ніж з дамаської стали відрізнити досить просто – його лезо має розлучення на своїй поверхні, які є наслідком різного хімічного складу сталі. Але будьте уважні – ножі такого типу досить часто підробляють, тому при виборі віддавати перевагу варто перевіреним маркам.
Рукоятки будь-якого з розглянутих видів ножів можуть бути виконані з металу, пластику або дерева, і за великим рахунком матеріал цієї частини ножа не важливий. Головним чином варто звернути увагу, наскільки міцно клинок ножа закріплений в рукояті.
А ось матеріал, з якого зроблена підставка для ножів, навпаки, має важливе значення. Виробник, що поважає себе, випускаючи якісні ножі, навряд чи зробить дешеву неякісну підставку для них. Найбільш підходящими та довговічними є підставки, виконані з каучукового дерева, бука або дуба.